Ovo je idealni redosled korišćenja sadržaja u SPA centru
Sigurno već znate da u spa centru moramo biti tihi, isključujemo mobilne telefone i poštujemo tuđu privatnost. Ali da li znate koji je ispravan redosled korišćenja SPA i wellness sadržaja?
Mnogi greše, kad primera radi, mokri nakon bazena odlaze direktno u saunu ili nakon saune odu direktno u parno kupatilo. Donosimo vam idealni raspored kako bismo vam pomogli u budućim uživanjima na pravi način i zato, krenimo redom.
Dok smo još suvi, po dolasku u SPA centar najpre koristimo slanu sobu. Po istraživanjima, njene blagodeti po disajne puteve u jednom boravku menjaju 3-4 dana provedena na moru. Odrasli mogu da provedu u njoj i do 40 minuta, dok je za decu preporuka 20 minuta.
Nakon slane sobe, možemo koristiti bazen (na linku pogledajte sve hotele u Srbiji sa bazenom). Temperatura vode je obično oko 28-30 stepeni, izuzev bazena sa termalnom vodom koja je toplija.
Na vama je da odaberete da li ćete se samo brčkati u bazenu ili ćete „obrnuti“ koji krug plivajući. Po izlasku iz bazena, pravac tuširanje.
Tuširanjem ćemo očistiti kožu od bazenskih hemikalija i nečistoća. Ne želimo da dođe do njihovih isparavanja kasnije u sauni. Ne zaboravite da se i pre ulaska u bazen takođe treba istuširati, a to možemo učiniti i u svojoj sobi pre dolaska u SPA. Time ćemo oprati sa tela tragove parfema, dezodoransa i drugih prljavština.
Slede tople klupe, takozvani kaldarijumi i tepidarijumi. Služe za opuštanje mišića i zagrevanje tela pred ulazak u saunu. Njihova temperatura je oko 36-40 stepeni. Koriste se 15-20 minuta.
Kad smo se privikli na višu temperaturu, vreme je da suvi i sa peškirom posetimo saunu. Oslobodićemo se štetnih materija iz organizma i viška tečnosti. Sasvim je dovoljno 15-ak minuta. Po izlasku iz saune sledi opet tuširanje, s tim što se preporučuje nešto hladnijom vodom, zbog cirkulacije. Savetujemo vam da nikad ne koristite vruću vodu za tuširanje nakon saune, biće više štete nego koristi. Važno je rashladiti se.
U cilju dodatnog rashlađivanja, preporučuje se lagano plivanje u bazenu.
A onda – njegovo visočanstvo, đakuzi! Mnogima je omiljen, a ništa slađe kad posle svega gore navedenog usledi podvodna masaža u toploj vodi. Stres i napetost više ne postoje.
Na samom kraju, možete koristiti i parno kupatilo, nakon čega opet sledi tuširanje i odmor na ležaljkama uz dobru knjigu.
Pametne telefone, iako nisu zabranjeni, radi potpunog opuštanja bolje nemojte koristiti dok ste u SPA centru.
Za kraj, još jednom sumiramo koji je idealni redosled korišćenja sadržaja u SPA centru:
- Slana soba
- Bazen
- Tepidarijum
- Sauna
- Đakuzi
- Parno kupatilo
Ukoliko vam je ovo bilo od koristi, zapratite i naš YouTube kanal na ovom linku.
Sada znate kojim redosledom treba koristiti wellness sadržaje. Kad isprobate naše savete, javite nam utiske.
Pogledajte ponudu preko 45 SPA hotela i centara u Srbiji, na Zlatiboru, Vrnjačkoj Banji, Vojvodini i ostalim destinacijama i rezervišite svoj SPA odmor bez provizije.
2 komentara
Moj raspored u spa centru.
1. Sauna 15 minuta 85 stepena
2. Ulazak u hladni bazen ( shokov bazen ) 7-8 stepena , 1-2 minuta
3. Ulazak u bazen 28-32 stepena i lako plivanje 20-30 min.
4. Parna banja 10 min. 45 stepena
5. Tusiranje sa mlakom vodom.
6. Odmor u relax zoni ili slanoj sobi 20-30 minuta.
7. Ulazak u Mineralni bazen sa podvodnim Jet masazom 34-36 stepeni 20-30 minuta.
8. Tusiranje sa mlakom vodom.
9. Ponovimo to jos jedanput .
10.Odmor u sobi ili lobi-u sa osvezenjem 60 minuta minimum.
Hvala na ovom uputstvu ali ste zaboravili da navedete da se ne preporučuje ulazak u saunu u sintetičkim kupaćim kostimima nego samo sa peškirom na kome i sauni sedimo i tako po izlazku iz saune daske ostaju suve i čiste za sledećeg korisnika u pojedinim saunama na zapadu postoji i uputstvo ministarstva zdravlja gde je zabranjeno ulaziti u saunu u kupaćim koji su uvek od sintetičkih materijala
a prostor u kome se nalaze saune parne saune slane sobe itd naziva se gola zona i nigde se ne ulazi u kupaćem