Šta posetiti u okolini Kuršumlijske Banje - Saveti za posetu i preporuka hotela

Šta posetiti u okolini Kuršumlijske Banje

Kuršumlijska Banja se nalazi na svega desetak kilometara od Kuršumlije, na jugu Srbije, na oko tri i po sata vožnje od Beograda i svega sat i po od Niša.

Iako nije jedna od najposećenijih banja u Srbiji, Kuršumlijska Banja važi za jednu od najstarijih i najlekovitijih banja u zemlji, najpre zahvaljujući termalnim izvorima i izvanrednoj prirodi koja je okružuje.

U nastavku donosimo važne informacije o tome kako doći do Kuršumlijske Banje, šta sve možete posetiti i koliki je značaj ove banje kao lečilišta.

Upoznajte Kuršumlijsku Banju

Kuršumlijska Banja je locirana u kotlini reke Banjske, nalazi se na 442 metara nadmorske visine i jedna je od banja u Srbiji sa izuzetno dugačkom i bogatom prošlošću. 

Istorijski podaci pokazuju da su termomineralne vode u ovoj banji korišćene još u doba Rimljana, što pokazuju i mnogi arheološki nalazi – pokazatelji da je ovo područje bilo malo rimsko naselje. Tokom arheoloških istraživanja pronađeni su novčići, ostaci objekata, kao i mermerna ploča na kojoj je ispisano rimsko ime banje – Aquarum Basianarum.

Dalje, kroz istoriju, banja je imala izuzetan značaj tokom vladavine Kralja Aleksandra I Krađorđevića, koji je 1929. godine proglasio Kuršumlijsku Banju za „opšte korisnu i lekovitu mineralnu vodu“, dok je kasnije banja proglašena i klimatskim oporavilištem.

Danas je banja značajan centar zdravstvenog turizma ovog dela zemlje, ali i destinacija koju brojni putnici posećuju zbog čistog vazduha, prelepe prirode, bogatog wellness sadržaja, ali i mirne atmosfere koja nije karakteristična za pojedine veće banje u Srbiji.

Kako doći do Kuršumlijske Banje?

Dolazak do Kuršumlijske Banje je veoma jednostavan, bilo da dolazite sa severa Srbije ili centralnih i južnih gradova. Ukoliko dolazite iz Beograda, čeka vas vožnja od oko 3 i po sata i to najvećim delom autoputem. 

Najjednostavnija ruta je autoputem do Pojata i Kruševca, a potom magistralnim putem do Kuršumlije, potom i Kuršumlijske Banje. 

Sa druge strane, ako dolazite iz pravca Niša, put će biti znatno kraći – svega sat i po vremena. Do banje se stiže veoma jednostavno preko Prokuplja i Kuršumlije.

Prednost Kuršumlijske Banje je, osim mirne atmosfere i prelepe prirode, svakako i dobra povezanost sa svim delovima Srbije.

Za rezervaciju hotela Planinka u Kuršumlijskoj Banji telefonom ili slanjem upita – KLIKNITE OVDE.

Šta posetiti u okolini banje?

Ako se odlučite na odmor u Kuršumlijskoj Banji, treba znati da u okolini banje i u samoj banji ima zanimljivih lokaliteta za obilazak.

Manastiri iz 12. veka

Nedaleko od Kuršumlijske Banje nalaze se dva izuzetno važna srednjovekovna manastira – Manastir Svetog Nikole i Manastir Presvete Bogorodice.

U pitanju su zadužbine srpskog župana Stefana Nemanje i važni su spomenici kulture ovog dela Srbije.

Manastir Svetog Nikole je osnovan u 12. veku i bio je jedan od prvih centara pravoslavlja u Srbiji. Tokom istorije je nekoliko puta oštećen, ali je do danas gotovo ceo očuvan i predstavlja izvrstan uvid u arhitekturu i načine gradnje ovog perioda. 

Sa druge strane, Manastir Presvete Bogorodice, takođe izgrađen u 12. veku, smatra se jednim od najlepših zadužbina Stefana Nemanje. No, do danas su očuvani samo delovi zidova manastira.

Đavolja varoš

Đavolja varoš je zasigurno jedna od najpoznatijih prirodnih atrakcija u Srbiji i ukoliko obilazite Kuršumlijsku Banju, toplo preporučujemo posetu i ovom lokalitetu.

Đavolja varoš se nalazi na oko 30 kilometara od banje i sastoji se od oko 200 zemljanih stubova neobičnih oblika koji su nastali erozijom tla. Legenda kaže da su ove stene okamenjeni svatovi koje je đavo pokušao da venča, ali su zbog božanske intervencije ostali zauvek u kamenu.

Osim impresivnih prirodnih stubova, ovde se nalaze i dva kisela izvora poznata po specifičnom ukusu i lekovitim svojstvima.

Planina Radan

Na oko sat vremena vožnje od Kuršumlijske Banje nalazi se planina Radan. Ukoliko ste ljubitelj prirode, istraživanje Radana može biti odličan izbor tokom vašeg odmora. Radan nudi brojne pešačke i biciklističke staze, a duž ovih ruta pruža se lep pogled na okolinu, dok je sama planina veoma bogata raznim biljnim i životinjskim vrstama.

Posebno zanimljiva može biti pešačka staza koja vodi do vidikovca sa kojeg se pruža pogled i na Đavolju varoš.

Vrela Toplice

Na reci Toplici, na oko pola sata od banje, nalazi se niz termalnih izvora koji su poznati pod nazivom Vrela Toplice. U pitanju su mesta koje čine prirodni bazeni sa toplom vodom temperature do čak 68 stepeni, te možete uživati u blagodetima termalnih voda.

Prolom Banja

Na svega četrdesetak kilometara od Kuršumlijske Banje nalazi se još jedna sjajna banja – Prolom Banja. Ova banja se nalazi na obroncima Radana, na oko 550 metara nadmorske visine, što je idealno za odmor i tokom leta, ali i tokom zime kada ima dosta snega.

Prolom Banja ima dugu istoriju, a najintenzivniji razvoj doživljava pedesetih godina prošlog veka. I Prolom Banja nudi odlične sadržaje za wellness opuštanje, kao i za lečenje i medicinske tretmane.

Lukovska Banja

Na oko sat vremena vožnje nalazi se Lukovska Banja. Banja je smeštena na istočnoj strani Kopaonika, ima čak 37 izvora vode i umerenu klimu. Iako je Lukovska Banja najpre odlična za lečenja reume, visokog krvnog pritiska, kožnih bolesti, ova banja je odlična destinacija i ako želite da uživate na čistom vazduhu i u prelepoj prirodi.

U okolini banje nalaze se brojne pešačke staze, kao i jedna ski staza sa liftom. Hoteli koji se izdvajaju u Lukovskoj Banji su hotel Jelak i hotel Bela Jela.

Wellness i lečenje u Kuršumlijskoj Banji

Kuršumlijska Banja je poznata po svojim termalnim vodama i izvorima, te zahvaljujući kvalitetnim vodama danas ova banja nudi brojne wellness i zdravstvene tretmane.

Posebno se ističu tretmani koji pomažu u lečenju ili rehabilitaciji pri stanjima poput zapaljenskog reumatizma, degenerativnog reumatizma, metaboličkim bolestima zglobova i kostiju, pri sportskim povredama ili stanjima nakon preloma kostiju.

Za rezervaciju hotela Planinka u Kuršumlijskoj Banji telefonom ili slanjem upita – KLIKNITE OVDE.

Naravno, Kuršumlijska Banja je i izvrsna destinacija za rekreaciju ili jednostavno SPA i wellness opuštanje jer termalne vode ove banje imaju izuzetno povoljno dejstvo i na one koji nemaju pojedine zdravstvene tegobe.

Hotel Planinka

Za Kuršumlijsku Banju svakako se vezuje poznati hotel Planinka, kao centar medicinskog, wellness i smeštajnog sadržaja banje.

Hotel Planinka osnovan je još 1964. godine i predstavlja vodeći turistički i banjski objekat ovog dela Srbije. Hotel raspolaže sa 180 soba, moderno opremljenih po svim hotelskim standardima. Gostima su na raspolaganju medicinski centar u kome se svakodnevno obavljaju pregledi i terapije, kompleks od 8 bazena sa termalnom vodom, wellness centar, restoran, lobby bar, sale za zabavu i događaje, kao i igraonica, teniski tereni i parking.

SPA zonu hotela čini 8 termalnih bazena (poluotvoreni bazen, tri dečija bazena, dva zatvorena) sa vodom temperature od 33 do 35 stepeni, 4 finske saune, infracrvena sauna, dve slane sobe, parno kupatilo, hladna pećina, tepidarijumi, soba za odmor, kneip staza.

Hotel je poznat po brojnim dijagnostičkim i medicinskim tretmanima koji uključuju hidroterapiju, lekovito blato, elektroterapiju, magnetoterapiju, laseroterapiju i ultrazvučnu terapiju.

Za rezervaciju hotela Planinka u Kuršumlijskoj Banji telefonom ili slanjem upita – KLIKNITE OVDE.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Prijava na njuzleter

Ekskluzivne promotivne ponude wellness i spa hotela na vašu email adresu, jednom nedeljno. Prijavite se.